Rólunk írták....

www.ipartestulet.hu

A késes Polyák-család

Polyák Imre késesmester (1933-2008.) Kiskunfélegyházán született. A bicskakészítésbe még gyerekkorában szeretett bele, amikor városi gyerekként tanyán vakációzott, és látta, hogy milyen ügyesen fúrnak-faragnak a pásztoremberek.

Nagy műgonddal készült bicskái és kései szinte a világ minden tájára - Amerikába, Kanadába, Nyugat-Európába, Új-Zélandra és a Távol Keletre is - eljutottak.

A mester kollekciójában - anyagát, formáját, méretét, illetve célját tekintve - a kések és bicskák elképesztő választéka volt látható. Volt ott minden a szalonnázóbicskától és a pásztorbicskáktól kezdve a turistabicskákig és tőrökig bezárólag. A munkájához szó szerint is a nevét adta: a ˝Polyák˝ név minden általa készített darabon megtalálható.

Polyák Imre egyedülálló elismerést ért el a szakmájában: 1987-ben megkapta a Népi Iparművész címet, 1993.-ban a Kecskeméti Ipartestület Aranykoszorús Mester oklevelet adományozott a részére, 1997-ben a művelődési miniszter a Népművészet Mestere címmel tüntette ki.

A sikerekhez persze szükség volt a család összetartójának, Etelkának, a feleségnek - a vásárok örökös résztvevőjének - a segítségére is.

Polyák Imrének sikerült mesterségbeli tudását, a szakma tiszteletét, a népi hagyományok szeretetét a fiának átadnia. Imre fia még otthon, a késes műhelyben kezdett a szakmával ismerkedni.

Ifjabb Polyák Imre, miután elvégezte a gépipari technikumot, az első dolga volt, hogy megszerezze a késes szakmunkás bizonyítványt. Ez 1977-ben Budapesten sikerült.

Az ifjú mester a Polyák-féle kések választékát tovább szélesítette. A munkáit ő is zsűrizteti. A sikerek nála sem maradnak el: 2000-ben különleges, damaszkolt bicskáiért zsűrizéskor Arany Oklevelet kapott, és a Népi Iparművészeti Tanácstól ő is elnyerte Népi Iparművész címet, 2007-ben pedig, a Székesfehérvárott megrendezett Tűzzel-vassal Fesztiválon, a Késesek, Kovácsok és Fegyverművesek Országos Találkozójáról ő hozta el az ˝Év Kése˝ díjat.

www.hirosnaptar.hu

Újházi Péter, Extrametál - ügyvezető, 2011

„Röviden a Polyák-késekről...

A Polyák zsebkések minden időben a magyar népi-iparművészet élvonalába tartoztak. A cégalapító mester id. Poylák Imre egyike volt Magyarország legjobb késeseinek. Abban az időben élt és alkotott, amikor a kés szeretete és becsülése még minden valamirevaló férfiember belső tulajdonsága volt.

A mester halála után fia, ifj. Polyák Imre vette át a műhely irányítását, aki édesapja mellett kisgyermekkorától megismerhette a szakma minden csínját-bínját, így maga is híres mesterré vált, nagyon sok Aranyoklevél tulajdonosa lett. A nemzedékről nemzedékre szálló tradíció így igazi értéket teremtett.

Minden zsebkés egyedi kézimunkával készül, a legapróbb részletekig kiterjedő szakmai igényesség jellemzi a termékeket. A kések pengéje kiváló minőségű nemesacélból, legtöbbször WNR-4034-ből készül., az apáról fiúra szálló, féltve őrzött hőkezelési technológia alkalmazásával. Az így szívósra edzett pengék köszörülése kézzel történik. Ennek a folyamatnak au eredménye a semmivel össze nem téveszthető „Polyák élesség”.

Szakmai igényesség és nemzeti értékeink tisztelete jellemzi az alkalmazozz nyélanyagokat is. A legendás magyar szürkemarha szarvától kezdve, a nálunk őshonos szarvasvadak agancsválogatásain keresztül, a legfelelőbb faanyagokig minden hagyományos nyélanyag felhasználásra kerül.

A nemzeti elhivatottság jeleként a legértékesebb zsebkések nyelébe nemzeti címerünk intarziája kerül.”

 

Késműves, 2005. IV. negyedév I. évf. 2.szám

Késműves, 2005. III. negyedév I. évf. 1.szám

Petőfi Népe